Nápady a návody

Druhy muštov

Väčšinou vyrobený mušt musíme nariediť vodou a dosladiť, môžeme ho však tiež scelením s iným druhom výrazne vylepšiť a pod. Ako a prečo sa ktorý mušt upravuje, az ktorého ovocia môžeme mušt vôbec pripraviť, tak to sa dozviete práve v tomto článku.

Egrešový mušt Zhotovíme ho lisovaním po jednodennom odležaní drviny alebo vylúhovaním parou. Veľmi vhodný je ich scelenie s ríbezľovým muštom. Vylisovanú šťavu (1 l) upravujeme prídavkom 0,5 až 1 l vody a 0,10 až 0,30 kg cukru.

Bezinkový mušt Pripravuje sa najviac len ako farebná zložka do zmesí iných muštov a vín alebo ako liek v ľudovom liečiteľstve. Plody musia byť úplne zrelé, čierne, nie iba červené. Pred spracovaním ich odstopkujeme. Bobuľky buď rozdrvíme a lisujeme za tepla, alebo celé, odstopkované bobule vylúhujeme parou. Na priamu spotrebu upravujeme vylisovaný mušt prídavkom 0,5 l vody, 0,15 kg cukru a 6 lyžíc citrónovej šťavy na 1 l muštu. Najvhodnejšou kombináciou je zmes 1 dielu bezinkového muštu a 4 dielov muštu z červených ríbezlí. Dobrá je aj kombinácia 1 dielu bezinkového muštu a 4 dielov jablčného muštu.

Čučoriedkový mušt Na výrobu muštu použijeme čerstvé čučoriedky, ktoré spracujeme na mušt vylúhovaním parou alebo lisovaním za tepla. Vylisovanú šťavu upravujeme podľa chuti prídavkom 0,1 l až 0,2 l vody a 0,15 až 0,30 kg cukru na 1 l šťavy.

Hruškový mušt Hrušky poskytujú mušt málo kyslý. Je preto výhodnejšie využiť pri výrobe jablčného muštu. Prídavok 1 dielu vyzretých hrušiek k 3 dielom jabĺk zníži trochu kyslosť jablčného muštu bez toho, aby jeho chuť a vôňu nepríjemne ovplyvnil. Pokiaľ chceme hruškový mušt spracovať samostat

Jablkový mušt Jablká sú najčastejšou surovinou na výrobu muštov. Majú chuťovo harmonický pomer cukrov a kyselín, takže získaný mušt netreba prisladzovať na zvýšenie chuťovej plnosti, ani riediť vodou na zníženie kyslosti. Na prípravu muštu použijeme len jablká zrelé, tj. s čiernymi alebo černajúcimi jadrami. Jablká predčasne spadené, nezrelé, dávajú mušty kyslé, málo sladké, múčnejšie jablká majú nízku výťažnosť a poskytujú mdlé, málo kyslé mušty. Na výrobu môžeme použiť ovocie padané, poškodené od škodcov alebo mierne napadnuté chrastavitosťou, ale nesmieme spracovať plody nahnité a nezrelé. Do jabĺk určených na výrobu muštu môžeme pridať zrelé dule, ktoré mušt príjemne aromatizujú a plané hrušky do 10%, ktorými zvýrazníme chuť. Jablká spracovávame lisovaním ihneď po rozdrvení. Výlisky môžeme po našuchorení (prekopaní) znovu lisovať.

Malinový mušt Väčšinou sa samostatne nepripravuje, lebo sa lepšie využíva na malinový sirup. Malinový mušt je výbornou aromatizujúcou zložkou pri výrobe menej výrazných typov muštov. Vhodnejšou surovinou sú potom maliny lesné ako maliny záhradné. Môžeme ho pripraviť lisovaním po niekoľkohodinovom odležaní roztlačených malín alebo vylúhovaním parou. Lisovaním zhotovený mušt upravíme prídavkom 0,7 l vody a 0,15 kg cukru na 1 l šťavy.